top of page

WAKACJE NA KASZUBACH

Kaszuby każdorazowo zachwycają bogactwem atrakcji kulturowych, przyrodniczych i edukacyjnych. Przyjemność z wyjazdu gwarantują już same piękne widoki i walory estetyczne regionu oraz wielość miejsc do wypoczynku. Aby zachwycić się nim tak jak większość jego mieszkańców i przejezdnych, warto wcześniej nieco go poznać. Zachęcamy do zapoznania się z tradycją i zabytkami regionu – czyli naszymi propozycjami związanymi z tym, co można robić na wakacjach na Kaszubach.

Tradycja i ciekawostki o regionie

Znajomość ciekawostek na temat danego regionu, uprzyjemnia jego zwiedzanie i poznawanie specyficznej kultury oraz daje możliwość pogłębienia zainteresowania miejscem np. u dzieci. Przedstawiamy zatem kilka ciekawostek o regionie Kaszubskim:

  1. Etymologia nazwy tego pięknego miejsca wyrosła najprawdopodobniej z tradycji strojów ludowych regionu, chociaż historycy wciąż się o to spierają.

  2. Pierwsza wzmianka w literaturze o tym rejonie miała miejsce prawie tysiąc lat temu!

  3. W średniowieczu ludność kaszubska trudniła się leśnictwem i rybołówstwem, a także rolnictwem.

  4. Region wciąż jest silnie związany z rybactwem oraz tradycją marynarską i żeglarską.

  5. W szkołach na tym terenie co roku języka kaszubskiego uczy się niecałe 10 tys. dzieci. Język kaszubski można zdawać również na maturze.

  6. Pod terenem Kaszub znajdują się liczne złoża kamieni naturalnych – granitów i gnejsów.

Co można robić w wakacje na Kaszubach?

  1. Atrakcje przyrodnicze

Dla osób preferujących spędzanie czasu na łonie przyrody atrakcyjne mogą okazać się liczne lasy liściaste i iglaste lub jeziora występujące na terenie Kaszub. Szczególnie warte uwagi zdają się być Słowiński Park Narodowy, Park Narodowy Bory Tucholskie lub Zaborski Park Krajobrazowy. Ukształtowanie terenu w tym regionie może również przyciągnąć ludzi zafascynowanych wspinaczką górską – znajdują się tu Maszewskie Góry. Dla miłośników zwierząt znajdzie się tu fokarium na Helu!

  1. Kultura i tradycja Kaszub

Dla osób zainteresowanych kulturą i tradycją Kaszub, trafionym wyborem będzie Kaszubski Park Etnograficzny i ogromny Skansen we Wdzydzach Kiszewskich. Skansen oprócz atrakcji dla dorosłych, zachwyci również dzieci np. organizowanymi specjalnie dla nich warsztatami z malowania na szkle, dawnych zabaw, czy instrumentów kaszubskich. Zobaczymy tutaj starą szkołę, wiatraki, karczmę i kuźnię. Na wycieczkę do Skansenu można zabrać również swojego czworonożnego przyjaciela.

  1. Architektura i sztuka

W części południowo-środkowej Kaszub najstarsze budownictwo, które można zobaczyć to drewniane domki, których dachy pokryte są strzechą, z charakterystycznymi, półkolistymi łukami. Natkniemy się tu również na stare studnie z kołowrotkami i liczne, drewniane kapliczki. W północnej części Kaszub zobaczyć możemy nieco odmienny typ budownictwa – bielonego wapnem, z ciemnymi konstrukcjami z belek i słomianym dachem. Sztuką charakterystyczną dla tego regionu jest wielowiekowa tradycja malowania na szkle.

  1. Restauracje i inne atrakcje

W restauracjach możemy zjeść wiele tradycyjnych potraw, charakterystycznych wyłącznie dla tego regionu. Wśród nich można by wymienić jajecznicę na słodko lub z solonym śledziem, zupę ziemniaczaną, czy ruchanki – chlebowe racuszki. Wśród innych atrakcji znajdziemy tutaj wiele dyskotek i pubów, plaże, Mini Zoo, średniowieczną osadę Sławutowo, czy Spływ kajakowy Piaśnicą do Bałtyku. Każdy zatem znajdzie coś dla siebie!

Comments


bottom of page