top of page

POZNAJ LEPIEJ KASZUBY I KASZUBÓWOsoby zamieszkujące Kaszuby wyróżniają się silnym poczuciem tożsamości, które wynika z ich odrębności kulturowej, przywiązania do ziemi i tradycji. To region bogaty w unikalną historię, piękne krajobrazy oraz specyficzną atmosferę, a to wpływa na charakter mieszkańców.

Dumni z pochodzenia

Kaszubi są dumni ze swojego dziedzictwa i często wyrażają swoją tożsamość poprzez różne aspekty życia codziennego. Odczuwają silne więzi z lokalną społecznością, są otwarci na spotkania i integrację z innymi mieszkańcami regionu. To sprawia, że pielęgnowanie tradycji i kultury to nieodmienna część codzienności Kaszubów.

Kaszubski — język, nie gwara

Nieodłącznym elementem kultury jest język, dla Kaszubów- kaszubski. Jego istnienie jest ważnym aspektem ich tożsamości oraz poczucia odrębności. Pielęgnują go i dbają, by pozostał cały czas w użyciu. Mimo że bez problemu porozmawiasz po polsku, to warto więc poznać podstawowe wyrażenia czy pozdrowienia w języku kaszubskim. Może to być cenny sposób na nawiązanie kontaktu i okazanie szacunku wobec lokalnej społeczności. Na Palmowym Wzgórzu porozmawiamy po polsku, ale chętnie też nauczymy Cię kilku słów w naszym języku.

Świętowanie odmienności

Święta, obrzędy i festiwale lokalne odgrywają istotną rolę w kultywowaniu dziedzictwa kulturowego regionu. Przykładem jest Noc Świętojańska, która obchodzona jest w czerwcu, podczas której odbywają się ogniska, tańce i śpiewy. Możemy zorganizować kaszubskie zabawy przy ognisku również u nas, na Palmowym Wzgórzu. Poczujesz magię tej tradycji! Innym ważnym wydarzeniem są Dożynki, czyli święto plonów, podczas którego Kaszubi dziękują za obfite zbiory. Przypada ono zazwyczaj na koniec sierpnia lub początek września. W tym czasie organizowane są uroczyste obrzędy, a stoły zapełniają się tradycyjnymi potrawami. Więc jeśli w tym czasie będziesz u nas, koniecznie wybierz się na tę imprezę. Boże Narodzenie czy Wielkanoc też obchodzone są w szczególny dla Kaszubów sposób, z charakterystycznymi kolędami, ozdobami choinkowymi i świątecznymi potrawami.

Kuchnia z tego, co natura dała

Nie można opowiedzieć o Kaszubach, nie wspominając o smakowitej kuchni. Kaszubska kuchnia oferuje wiele pysznych dań opartych na świeżych produktach, dostępnych w tych regionie. Bazuje ona przede wszystkim na składnikach takich jak ryby, ziemniaki, kapusta, grzyby i owoce leśne. Spróbuj tradycyjnych potraw, bo to prawdziwa uczta dla smakoszy. Blisko naszych apartamentów znajdziesz restaurację Przystań Somińska, w której możesz spróbować pysznych ryb z lokalnych jezior i innych tradycyjnych dań.

Szanuj i ciesz się

Podczas pobytu na Kaszubach ważne jest poszanowanie kultury, tradycji i języka Kaszubów. Doceniaj ich dziedzictwo, bądź otwarty na poznawanie nowych rzeczy i staraj się być szanownym gościem. Jeśli masz okazję, uczestnicz w lokalnych obchodach świąt i imprezach, więc aby lepiej zrozumieć i doświadczyć autentycznego kaszubskiego życia, warto być tego częścią. Otwórz się na nowe doświadczenia, ciesz się pięknem natury i odkrywaj urokliwe miejsca, które czynią Kaszuby tak wyjątkowymi. Silne poczucie tożsamości, odrębność kulturowa oraz przywiązanie do ziemi i tradycji są nieodłącznymi elementami życia mieszkańców Pomorza, które nadają temu regionowi niepowtarzalny urok i go wyróżniają na tle innych miejsc w Polsce. Więcej argumentów dlaczego warto przyjechać tutaj https://palmowewzgorze.pl/dlaczego-warto-przyjechac-na-kaszuby-z-dziecmi/

Przyjedź więc na Palmowe Wzgórze i POZNAJ LEPIEJ KASZUBY I KASZUBÓW. Zarezerwuj pobyt na Bookingu https://www.booking.com/hotel/pl/palmowe-wzgorze.pl.html lub pod numerem telefonu 668 485 494

Do zobaczenia!

Comments


bottom of page