top of page
  • Zdjęcie autoraPalmowe Wzgórze

KASZUBY – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Zaktualizowano: 26 lip 2023

Kaszuby to będący częścią Pomorza Gdańskiego region kulturowy. Wspomniana kraina rozciąga się od Bałtyku do Borów Tucholskich, zaskakuje pięknymi widokami i wieloma atrakcjami. Nie brakuje tutaj miejsc, które zauroczą i zainspirują osoby w różnym wieku, mające różne zainteresowania. Poniżej krótka lista miejsc, które w szczególności zasługują na uwagę turystów. Zachęcamy do lektury!

Kaszuby – największe atrakcje

Kaszuby to Gdańsk, Gdynia, Sopot, Chojnice, Kościerzyna, ale także piękne polskie niewielkie miejscowości, wsie, chaty pokryte strzechą, wiejskie zagrody. Poniżej krótka lista miejsc, które warto odwiedzić.

  1. Słowiński Park Narodowy ‒Słowiński Park Narodowy jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Kaszub oraz całego polskiego wybrzeża. Co tutaj zobaczymy? Przede wszystkim ruchome wydmy, czyli piękną, bezkresną pustynię, ale także przymorskie jeziora, bagna, torfowiska, bory i łąki.

  2. Kaszubski Park Etnograficzny ‒ Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich znajduje się we Wdzydzach Kiszewskich i jest najstarszym skansenem w Polsce. We wspomnianym parku etnograficznym zobaczyć można zabytki pochodzące niemal z całych Kaszub, sprzęty domowe i gospodarskie, ceramikę, obrazy, haftowane czepce i wiele innych. Wycieczka do Kaszubskiego Parku Etnograficznego z pewnością będzie ogromną atrakcją dla dużych, jak i małych.

  3. Półwysep Helski – wąski, mający 35 km długości Półwysep Helski to kolejne miejsce, które warto zobaczyć. Na wszystkich turystów czekają fokarium, Muzeum Rybołówstwa, pozostałości po umocnieniach z pierwszej połowy XX wieku i wiele innych.

  4. Lębork ‒ Lębork z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom historii, co możemy tutaj zobaczyć? Neogotycki ratusz, średniowieczne mury wraz ze słynną Basztą Bluszczową, kościół św. Jakuba z XIV wieku i wiele innych.

  5. Szwajcaria Kaszubska – Szwajcaria Kaszubska to potoczna nazwa centralnej części Pojezierza Kaszubskiego. To tutaj zobaczymy tradycyjną, polską wieś, nacieszymy oczy pięknymi krajobrazami, jeziorami, lasami. Największe atrakcje Szwajcarii to: Wieża widokowa znajdująca się na górze Wieżyca, Wiatrak na górze Sobótka w Ręboszewie, Muzeum Ceramiki Kaszubskiej oraz pracownia Neclów w Chmielnie.

  6. Kamienne kręgi w Węsiorach ‒ kamienne kręgi, kurhany będące częścią odkrytych cmentarzysk Gotów to kolejna z atrakcji Kaszub.

  7. Żywe Muzeum Ceramiki Neclów – zobaczyć tutaj możemy piękną, zdobioną kaszubskimi wzorami ceramikę. Co więcej, sami będziemy mogli wykonać naczynie.

  8. Kolegiata Kartuzka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach ‒ to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych na Kaszubach. Piękny, gotycki ołtarz, dach w kształcie trumny robią ogromne wrażenie, a jednocześnie przypominają o tym, jak kruche jest życie.

Inne atrakcje Kaszub

Wśród pozostałych atrakcji Kaszub wymienić możemy Park Narodowy Bory Tucholskie, Zaborski Park Krajobrazowy, Chojnice ‒ jedno z najpiękniejszych miast na Kaszubach, Zamek w Bytowie, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Park Oliwski oraz wiele, wiele innych.

Podsumowanie

Kaszuby to piękny region, w którym nie brakuje wyjątkowych atrakcji. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, liczne zabytki i chaty pokryte strzechą. W szczególności warto odwiedzić Słowiński Park Narodowy, Żywe Muzeum Ceramiki Neclów, Półwysep Helski, Chojnice, Kartuzy.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentáře


bottom of page