top of page

Jak na Kaszubach witana jest wiosna?

Po długich tygodniach zimy, nareszcie przywitaliśmy kalendarzową wiosnę. Czy już widać jej pierwsze oznaki na Kaszubach? Oczywiście! Dni stają się coraz jaśniejsze, a przyroda budzi się do życia. Na łąkach pojawiają się żurawie, a na jeziorach łabędzie zakładają już swoje gniazda. W lasach zaczyna robić się coraz głośniej, a śpiew ptaków delikatnie umila spacery. Kaszuby, znane ze swojej malowniczej przyrody, stają się idealnym miejscem, by doświadczyć, jak po długiej zimie natura znów ożywa. Luksusowy domek nad jeziorem lub apartament z jacuzzi to doskonała opcja na relaksujący wiosenny wyjazd.Jak kiedyś witano wiosnę na Kaszubach?


Dawniej na Kaszubach zimę żegnano znacznie wcześniej niż dziś, bo już między 12 a 19 marca. W każdej miejscowości położonej niedaleko wody, niezależnie od tego, czy znajdowała się nad morzem, jeziorem, rzeką czy małym stawem, ludzie zbierali się, by utopić Pani Zëma, czyli kaszubską Marzannę.


Niektóre źródła podają, że aby skuteczniej przegnać zimę, słomianą kukłę, będącą jej symbolem, najpierw palono, by potem popiół rozsypać do wody. Inne przekonują, że najpierw była topiona, a dopiero później palona. 


Oznaki wiosny na Kaszubach 


Wiosną Kaszuby przeobrażają się w prawdziwy raj dla miłośników natury, a pierwsze oznaki zmiany pory roku można zauważyć na każdym kroku. Kiedy dni stają się coraz jaśniejsze, a słońce coraz częściej wygląda zza chmur, przyroda zaczyna budzić się do życia. To właśnie teraz na łąkach pojawić się mogą pierwsze kolorowe kępy kwiatów, a ptasie koncerty rozbrzmiewające w lasach dodają magii spacerom wśród drzew. Jednak to nie jedyne znaki, które wskazują na nadejście wiosny na Kaszubach, które można zaobserwować podczas pobytu na Palmowym Wzgórzu.


Jaskółki, które wracają z dalekich krajów, są jednym z najbardziej charakterystycznych ptaków wiosennego krajobrazu. Ich pojawienie się jest na Kaszubach symbolem nadchodzącej cieplejszej pory roku. 


Nie można zapomnieć o bocianach, które powracają do swoich gniazd. Ich obecność na Kaszubach od zawsze kojarzyła się z płodnością, obfitością i nadzieją na dobry rok. Przylot bocianów jest więc nie tylko oznaką zmiany pory roku, ale również tradycyjnym wróżeniem przyszłości dla lokalnej społeczności.


Wiosną na Kaszubach zielenieją lasy, a pierwsze pączki, tzw. bazie na gałęziach drzew zapowiadają nadchodzący rozkwit przyrody. To czas, gdy na każdym kroku możemy dostrzec odrodzenie i nowe życie, które przynosi ze sobą wiosna. Dla mieszkańców i odwiedzających Kaszuby, ta zmiana jest nie tylko widoczna, ale także odczuwalna każdym zmysłem.


Wybierając miejsce na swój wiosenny wyjazd warto wziąć pod uwagę luksusowe domki z jacuzzi oraz apartamenty nad jeziorem w Skoszewie.


Wiosenny urlop


Wiosna jest idealną porą roku na przyjazd na Palmowe Wzgórze, jeśli szczególnie zależy nam na spokoju i doświadczeniu obcowania z kaszubską kulturą i tradycją. Po długiej zimie Kaszubi chętnie witają gości, a w najpopularniejszych miejscach wartych odwiedzenia nie ma męczących tłumów. To idealny moment, żeby się wyciszyć, nabrać sił i cieszyć się przyrodą. 


Każdy z naszych domków i apartamentów są gotowe, by przywitać wiosennych gości. Nasz ogród już teraz cieszy oczy, a zewnętrzne kuchnie aż proszą się o posiłki na świeżym powietrzu. Tarasy apartamentów i domków czekają, by skorzystać z zestawów wypoczynkowych, jacuzzi i grillów. Jeśli marzysz o tym, by po długiej zimie odetchnąć wreszcie wiosennym, świeżym powietrzem, zarezerwuj swój wiosenny pobyt już dziś.

Comentários


bottom of page