top of page

Czym są sporty wodne?

Sportami wodnymi nazywa się te dyscypliny, które uprawiane są pod wodą, na wodzie lub na powierzchni. W większości przypadków uczestnicy muszą posiadać profesjonalny sprzęt oraz odpowiednie zabezpieczenie. Sporty te są świetnym urozmaiceniem spędzania czasu nad wodą. Mogą je trenować zarówno dorośli, jak i dzieci pod czujnym okiem opiekunów.

Jakie sporty wodne można wyróżnić?

Do najpopularniejszych sportów wodnych należy przede wszystkim: kajakarstwo, rowerki wodne, żeglarstwo, pływanie łódką. Z pewnością powszechną dyscypliną, którą trenuje wiele osób, jest oczywiście pływanie. Zalicza się ono do sportów uprawianych w wodzie.

Co ciekawe, można wyróżnić również kilka sportów trenowanych typowo pod wodą, są to, np. nurkowanie, rugby, hokej. Nie jest konieczne posiadanie odpowiednich licencji lub uprawnień, by móc wynająć sprzęt wodny.

Dlaczego warto uprawiać sporty wodne?

Nie da się ukryć, że uprawianie sportów wodnych to świetny pomysł na poprawienie swojej kondycji i wytrzymałości, a także wzmocnienie mięśni. Warto także namówić całą rodzinę i przyjaciół, by wspólnie pojechać na weekend lub wakacje do miejsc, w których można wypożyczyć sprzęt i zacząć trenować. Z pewnością jest to świetny sposób na wspólną integrację i zabawę.

Wiele ze sportów wodnych wymaga współpracy, jak np. kajakarstwo, rowerki wodne, żeglarstwo. Osoby, które wspólnie obsługują sprzęt wodny, muszą rozumieć się i dogadywać. Dzięki temu dużo łatwiej będzie im płynąć do określonego celu.

Gdzie można uprawiać sporty wodne?

Sporty wodne można uprawiać na otwartych lub prywatnych akwenach. Jeśli chodzi o dyscypliny, w których konieczne jest wypożyczenie określonego sprzętu, najczęściej trenuje się je na prywatnych obszarach wodnych, np. jeziorach. Warto wybierać jednak miejsca przede wszystkim strzeżone, by móc zapewnić sobie pomoc w razie zagrożenia zdrowia lub życia.

Niezwykle popularnym w ostatnim czasie miejscem, idealnym do trenowania sportów wodnych są Kaszuby. Nic dziwnego, jednym z najcenniejszych skarbów przyrodniczych tego regionu są właśnie jeziora! Właściciele usytuowanych wokół jezior ośrodków wczasowych bądź apartamentów do wynajęcia proponują swoim gościom możliwość skorzystania z wynajmu sprzętu wodnego.

Dzięki takim udogodnieniom na Kaszuby co roku przyjeżdża naprawdę sporo turystów, rodzin z dziećmi, przyjaciół, którzy chcą, m.in. nauczyć się wybranej dyscypliny sportowej, wodnej.

Jakie są zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów wodnych?

Uprawiając sporty wodne, trzeba pamiętać o kilku regułach i zasadach. Należy zatem:

  1. Korzystać ze sprawdzonego i nowoczesnego sprzętu,

  2. Posiadać kamizelki ratunkowe,

  3. Zachować dystans od innych łódek, kajaków, rowerków wodnych,

  4. Korzystać wyłącznie z miejsc przeznaczonych do trenowania sportów wodnych,

  5. Zwrócić szczególną uwagę na dzieci.

Podsumowanie

Uprawianie sportów wodnych jest obecnie niezwykle popularne. Wiele rodzin wybiera się w ostatnim czasie na wakacje na Kaszuby po to, bym.in. móc ćwiczyć i doskonalić technikę sportów wodnych. W regionie tym znajduje się wiele jezior, a dzięki temu także miejsc, w których można wynająć profesjonalny sprzęt do uprawiania sportów wodnych.

Warto zaznaczyć, że dyscyplina ta wpływa na poprawę kondycji oraz wytrzymałości. Przed wejściem do wody warto jedynie pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Comments


bottom of page