top of page

Święta Wielkanocne na Kaszubach

Jastrë, czyli Wielkanoc, to na Kaszubach czas pełen niezwykłych obrządków i zwyczajów. Ten piękny region szczyci się nie tylko bogatą tradycją kulinarną, ale również wciąż żywymi zwyczajami, dzięki którym wielkanocny czas jest na Kaszubach naprawdę magiczny i wyjątkowy.


Święta Wielkiej Nocy na Palmowym Wzgórzu mogą być nie tylko dobrym czasem na odpoczynek, ale również doskonałą okazją do poznania kulturowego bogactwa regionu. Decydując się na spędzenie świąt w naszych luksusowych domkach i apartamentach z jacuzzi, możesz mieć pewność, że będzie to wyjątkowy czas.Bożé ranë, czyli Wielki Czwartek


Przedświąteczny tydzień wielkanocny, a zwłaszcza Wielki Czwartek, według najstarszych Kaszubów jest najodpowiedniejszą porą do siania, sadzenia kwiatów, a także młodych drzewek. Posadzone w tym czasie rośliny mają kwitnąć najdłużej i dawać najobfitsze plony. Macie ochotę sprawdzić ten zwyczaj? Zasadźcie podczas pobytu u nas np. rzeżuchę.


Wielki Piątek. Płaczëbóg.


To na Kaszubach dzień bardzo ścisłego postu. Spożywać można tylko suchy chleb i ziemniaki bez żadnych dodatków. Dawniej zarówno mężczyźni, jak i kobiety, wybierali właśnie Wielki Piątek na obmywanie w najbliższym jeziorze, co miało ich uwalniać od wszelkich chorób skórnych i zapewniać pomyślność.


Na Palmowym Wzgórzu jezioro z prywatną plażą macie w zasięgu ręki, dlatego jeśli tylko macie chęć, możecie zapewnić sobie dobrą passę kontynuując tradycję obmywania się. Polecamy Wam też korzystanie z jacuzzi i sauny w cenie pobytu.


Tradycyjne wielkanocne potrawy


Świąteczne śniadanie jest na Kaszubach najważniejsze. Nie może na nim zabraknąć zwłaszcza prażnicy, czyli jajek smażonych na boczku lub smalcu. Jajka to podstawa wielu kaszubskich potraw wielkanocnych. A na deser nie może zabraknąć tradycyjnych ciast jak drożdżowe z kruszonką czy babka.


Nie chcesz spędzać godzin w kuchni przed Świętami? Nie martw się, pomożemy Ci zorganizować przepyszny catering, który umili Wasz wielkanocny pobyt na Palmowym Wzgórzu.


Dëgus. Lany Poniedziałek.


Kaszubski poniedziałek wielkanocny to nie tylko lanie wodą, ale przede wszystkim czas smagania rózgami zrobionymi z gałązek jałowca. Dawniej z samego rana do pokoi dziewcząt zakradali się chłopcy, by wychłostać je po gołych łydkach jeszcze w łóżkach. Zgodnie z tradycją im bardziej wydyngowane zostaną, tym większym powodzeniem będą się cieszyć u płci przeciwnej.


Gniazdo dla zajączka


Również dla dzieci Wielkanoc na Kaszubach jest wyjątkowa. Tuż przed Świętami ich obowiązkiem jest wybudowanie specjalnych gniazd dla zajączka, który później zostawi w nich słodycze. Gniazda buduje się z kamyków, gałązek i ścieli miękką trawą, by wielkanocny zając chętnie zostawiał w nich swoje podarunki. Poszukiwania słodkości na świeżym powietrzu trwają czasem godzinami, bo przekorny zajączek nie ogranicza się do zostawiania prezentów jedynie w oczywistych miejscach.


Niezwykłe święta na Palmowym Wzgórzu


Mamy nadzieję, że udało nam się zaintrygować Was kaszubskimi Świętami Wielkanocnymi i nabraliście ochoty na odwiedziny u nas. Serdecznie zapraszamy do naszych domków i apartamentów. Jesteśmy przekonani, że Święta spędzone na Palmowym Wzgórzu będą dla Was wspaniałą okazją do odpoczynku, relaksu i być może zapoczątkują nowe wielkanocne tradycje w Waszym domu.


Zarezerwuj pobyt na Bookingu lub pod numerem telefonu: 668 485 494.

Comments


bottom of page